Torob main logo icon
ترب

راهنمای خرید امن

ترب، یک موتور جستجوی خرید است که فروشنده‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک را به شما معرفی می‌کند و ماموریت آن ارائه‌ی شفاف اطلاعات فروشگاه‌ها و قیمت‌های هر فروشنده به کاربران است. از انجایی که کاربر بعداز کلیک روی لینک فروشنده وارد سایت فروشنده می‌شود ترب در فرایند پرداخت و خرید کالا دخالتی ندارد و نمی‌تواند مسئولیتی بپذیرد. اگرچه با دریافت نظرات کاربران در قالب پیگیری سفارش، آنها را در رتبه بندی و امتیازدهی فروشگاه‌ها لحاظ می‌کند. با این حال خواهشمندیم برای اینکه خرید شما با امنیت بیشتری انجام شود به موارد زیر نیز توجه کنید:

بررسی رویه‌های ارسال و پرداخت فروشنده

قبل از خرید، حتماً از رویه ارسال و پرداخت اطمینان حاصل کنید. اگر مبلغ خرید بالایی دارید و نسبت به فروشنده نیز اطمینان کافی ندارید، حتماً از فروشندگانی خرید کنید که پرداخت در محل دارند. توصیه می‌کنیم در صورتی که بازه‌ی ارسال اعلامی کالا توسط فروشنده بیش از 2 تا 3 روز کاری است، حتماً از گزینه‌ی پرداخت در محل استفاده نمایید.

از پرداخت کارت به کارت اجتناب کنید و در صورتی که قصد پرداخت انلاین را دارید حتما از طریق درگاه پرداخت اینترنتی با آدرس زیردامنه shaparak.ir مبلغ را پرداخت کنید و نه به شکل کارت به کارت. در صورت پرداخت از طریق درگاه‌های اینترنتی امکان ردیابی و پیگیری سفارش شما میسرتر خواهد بود. همچنین در صورتی که نیاز به پیگیری از طریق سامانه اینماد داشته باشید صرفا مواردی که از درگاه پرداخت اینترنتی پرداخت شده باشد امکان داوری توسط سامانه اینماد وجود دارد.

بررسی مشخصات محصول در سایت فروشنده

قبل از خرید، مشخصات محصول را در سایت فروشنده بررسی کنید. تلاش ما در ترب آن است که قیمت فروشنده‌های مختلف را به صورت صحیح در محصولات مرتبط نمایش دهیم. با این حال به ندرت ممکن است به اشتباه قیمت فروشنده‌ای در صفحه یک محصول مشابه ثبت شود. در این صورت لطفا با فشردن دکمه‌ی «گزارش خطا» ما را از این مورد مطلع نمایید.

تماس تلفنی قبل از واریز وجه

اگرچه فروشگاه موظف است تا نسبت به به‌روز بودن قیمت و موجودی محصولات خود اطمینان خاطر داشته باشد، قبل از خرید با فروشگاه اینترنتی که قصد خرید کالا را دارید تماس تلفنی بگیرید و از صحت قیمت و مشخصات محصول و همچنین شرایط ارسال کالا اطمینان حاصل کنید. در صورتی که متوجه شدید فروشنده‌ای قیمت اشتباهی ثبت کرده با زدن دکمه‌ی «گزارش» در صفحه محصول و انتخاب "قیمت یا موجودی صحیح نیست." ما را مطلع نمایید.

ثبت اطلاعات سایت فروشنده بعداز خرید

ترب یک موتور جستجوی خرید بوده و محصولات را از بین هزاران فروشگاه اینترنتی معرفی می‌کند. بنابراین هنگام خرید دقت کنید از چه فروشگاه اینترنتی خرید می‌کنید. ثبت اطلاعات فروشنده به شما برای پیگیری سفارش در صورت لزوم کمک می‌کند. همچنین در صورت پرداخت اینترنتی، کد تراکنش بانکی را نیز ثبت نمایید تا در صورت بروز مشکل با استفاده از این کد پیگیری کنید.

رجیستری تلفن‌های همراه

برای گوشی‌ها ما اطلاعات رجیستری فروشنده‌ها را نیز استخراج می کنیم اما به دلیل مشکلات فنی احتمال خطا در استخراج این اطلاعات وجود دارد. بنابراین قبل از نهایی شدن خرید با تماس تلفنی از وضعیت رجیستری گوشی اطمینان حاصل کنید. اطلاعات بیشتر در «سایت همتا» وجود دارد.

نکات هنگام تحویل کالا

در زمانی که مامور تحویل کالا مراجعه میکند حتما کالا را در حضور مامور تحویل کالا باز کنید و از صحت ان اطمینان حاصل کنید. در صورتی که خرید پرداخت در محل است قبل از اطمینان از صحت کالا اقدام به پرداخت وجه نکنید.

پیگیری سفارش از فروشگاه

فروشگاه‌های ترب همگی دارای نماد اعتماد الکترونیکی از سازمان تجارت الکترونیک هستند. این نماد نشان‌دهنده‌ی تایید هویت حقیقی یا حقوقی و همچنین آدرس فیزیکی و شماره تماس فروشنده است. در صورت عدم امکان پیگیری سفارش از طریق وبسایت فروشنده‌ها می توانید از طریق فرم «پیگیری سفارش» مشکل مربوط به سفارش خود را از طریق ترب پیگیری نمایید. این پیگیری سفارشات در امتیازدهی فروشگاه‌ها در ترب بسیار حائز اهمیت هستند. از طرفی پیگیری سفارشات به ما کمک می‌کند تا فروشگاه‌های متخلف را شناسایی و در صورت لزوم برای جلوگیری از متضرر شدن سایر کاربران آنها را از ترب حذف کنیم. طبیعتاً این فرایند در بسیاری از موارد منجر به آن خواهد شد که فروشگاه، مسئولیت تخلف خود را به عهده گرفته و در جهت جبران خسارت تلاش کند. علاوه براین در شرایط خاص می‌توانید در «سامانه ثبت شکایات مرکز توسعه تجارت الکترونیک» و «سامانه ثبت گزارش مردمی» پلیس فتا شکایت خود را ثبت نمایید.